Lipiec 2016 r. - Zakładamy Klub Ekotwórców - Przyjaciół Przyrody

Lipiec 2016 r. - Zakładamy Klub Ekotwórców - Przyjaciół Przyrody

   Już od samego początku wakacji 2016 r. uczniowie Szkół Podstawowych w Brzezince i w Rajsku k. Oświęcimia uczestniczyli w zajęciach świetlicy środowiskowej realizując projekt pn. Zakładamy Klub Ekotwórców – Przyjaciół Przyrody, który jest częścią programu SYNAPSY – program rozwoju edukacji kulturowej w Małopolsce, realizowanego przez Małopolski Instytut Kultury w ramach prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury programu Bardzo Młoda Kultura 2016 -2018.

   Udział w I - etapie projektu miał na celu zintegrowanie dzieci ze sobą z dwóch sąsiednich miejscowości wokół tematów związanych z ekologią. Na początku dzieci utworzyły symboliczne drzewa będące znakiem przynależności do grupy i zakorzenienia w tematyce ekologicznej. Każdy uczestnik projektu wybrał sobie przyrodniczy symbol, o którym w dalszym etapie miał dowiedzieć się czegoś ciekawego. Symbole te posłużyły również do zrobienia tablic dla grywalizacji, podczas której dzieci zdobywały punkty i odznaki za swoją aktywność, kreatywne pomysły i współpracę w zespole.

Podczas dwutygodniowych warsztatów i wycieczek dzieci aktywnie brały udział w poznawaniu przyrody i ekologii.

Najpierw pani bibliotekarka z Gminnej Biblioteki w Brzezince - Małgorzata Polak - zapoznała je z dostępną w bibliotece literaturą o tematyce ekologicznej, a następnie dzieci wykonywały prace plastyczne inspirowane wiadomościami zdobytymi podczas warsztatu literackiego i rozwiązywały krzyżówki. To zainspirowało je również do działań teatralnych.

Podczas warsztatu majsterkowicza pod kierunkiem pani Katarzyny Garbuz udało się stworzyć techniką decupaqe piękne, estetyczne pojemniki na zakrętki, które posłużą od nowego roku szkolnego do zbierania tych cennych odpadów.

Wyjazd na warsztaty do skansenu w Wygiełzowie przyniósł kolejne doświadczenia manualne. Z materiałów ekologicznych dzieci stworzyły czerwone korale i malowidła na szkle. Była to również świetna okazja do zapoznania się z ciekawymi roślinami i przyrodą również w kontekście historycznym.

Niezwykłą atrakcją dla dzieci okazała się wizyta w pasiece Malwa w Grojcu u pana Krzysztofa Zycha. Poznawanie zwyczajów pszczół i historii uli zainspirowało dzieci do dalszych działań plastycznych.

Podczas pobytu na zajęciach w obu świetlicach dzieci delektowały się samodzielnie wykonanymi sokami owocowo - warzywnymi
i orzeźwiającymi oranżadami poznając ich właściwości zdrowotne i odżywcze. Niektórzy sami tworzyli przepisy na smakowite koktajle i soki, a przy okazji również na ekologiczne kosmetyki.

W ostatnim dniu zajęć uczestnicy I – etapu projektu zwiedzili Zamek w Oświęcimiu ze szczególnym zwróceniem uwagi na znajdujący się tam zabytek, jakim jest dzieło z XVI wieku słynnego oświęcimianina - Szymona Syreniusza – tzw. „Zielnik” liczący 1584 strony. W tym też dniu, dzięki pomocy pana sołtysa wsi Rajsko - Macieja Majerskiego - dzieci posadziły ozdobne rośliny na swoim placu zabaw w Rajsku.

Uczestnicy projektu w wieku od 7 do 15 lat na koniec mieli okazję ocenić w formie „róży wiatrów” zaproponowane im zajęcia.

Pozostałe działania w ramach projektu będą jeszcze realizowane we wrześniu 2016 roku i mamy nadzieję, że również będą tak udane, jak te lipcowe.

Koordynatorzy projektu: Beata Herman, Renata Lubińska

 http://synapsy.malopolska.pl/slider/zakladamy-klub-ekotworcow-przyjaciol-przyrody/


 

WARSZTATY W WYGIEŁZOWIE

 

ROBIENIE CZERWONYCH KORALI Z DREWNA

MALOWANIE NA SZKLE - MOTYW: DZIADEK UL

 

POZNAJEMY ROŚLINY W OGRÓDKU BOTANICZNYM

POZNAJEMY ZWYCZAJE PSZCZÓŁ W PASIECE MALWA

WARSZTAT MAJSTERKOWICZA

SKRZYNECZKI NA ZAKRĘTKI

 SOKI OWOCOWO - WARZYWNE

WIZYTA NA ZAMKU W OŚWIĘCIMIU

ZDOBYCIE WIEŻY

CENNY DLA NAS ZABYTEK - ZIELNIK SZYMONA SYRENIUSZA Z XVI WIEKU

 

SADZENIE ROŚLIN OZDOBNYCH W RAJSKU

 

JESZCZE TYLKO EWALUACJA