Z wizytą w Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu

Z wizytą w Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu

Z wizytą w Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu


Czy wiesz, czym zajmują się strażacy? Co robią, kiedy nie gaszą pożarów? Jak wygląda ich dzień? I czy ich sprzęt służy tylko do gaszenia?


Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli naszym drugoklasistom Strażacy z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu w dniu 26 lutego 2019 r. Dzięki ich uprzejmości mogliśmy nie tylko dowiedzieć się więcej o ich ciekawej i niebezpiecznej pracy, ale także obejrzeć dokładnie budynek, w którym pełnią swoją służbę, ćwiczą, szkolą się, a nawet gotują i robią pranie!

Zostaliśmy oprowadzeni po ciekawych pomieszczeniach strażnicy, do których normalnie nie moglibyśmy wejść. Uczniowie obejrzeli Centrum Powiadamiania, do którego trafiają wszystkie telefony wymagające interwencji strażaków. Dowiedzieli się, w jakich sytuacjach należy zgłaszać się do Straży i mieli okazję zobaczyć, jak połączenia obsługiwane są przez dyżurującą osobę i co widać wówczas na ekranie komputerów.

Niezwykłe zainteresowanie wzbudziły pomieszczenia takie jak kuchnia czy siłownia, albo sypialnia, w której panowie mogą odpocząć chwilę od swoich obowiązków.

Jednak największe zainteresowanie wzbudził sprzęt strażacki, ekwipunek strażaka i samochody! Specjalnie dla nas przeprowadzono próbny alarm, dzięki któremu uczniowie mieli okazję zaobserwować, jak szybko strażacy są w stanie wskoczyć do samochodu, by wyruszyć na ratunek poszkodowanym. Okazało się to być naprawdę błyskawicznym działaniem, a wszyscy byliśmy pod wrażaniem sprawności i szybkości naszych Gospodarzy!

Niesienie pomocy poszkodowanym przez ogień, wodę czy środki chemiczne to zadanie niezwykle ważne i odpowiedzialne. Nawet najbardziej pasjonujące opowiadanie nauczyciela nie oddałoby tego, co mogliśmy usłyszeć, przeżyć i zobaczyć będąc gośćmi Strażaków. Za możliwość doświadczenia tej niezwykłej przygody serdecznie dziękujemy Panu Komendantowi Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Piotrowi Filipkowi oraz panu Lesławowi Przybytkowi i panu Szymonowi Rozmusowi, którzy oprowadzili nas po siedzibie Straży. Dziękujemy także wszystkim druhom strażakom za miłe i sympatyczne przyjęcie.

Na fotorelację z tego wydarzenia zapraszamy do naszej galerii.


Opracowanie: mgr Edyta Czerwienka

mgr Kamila Zając