Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Międzynarodowy Dzień Pisarzy
3 marca przypada Międzynarodowy Dzień Pisarzy i pisarek. Z tej okazji postanowiliśmy przygotować krótką notatkę o najważniejszych polskich twórcach.
Adam Mickiewicz- pisał w epoce romantyzmu, przypadającej na wiek XIX. Do jego dzieł należą między innymi: Pan Tadeusz, Dziady, Burza, Śmierć Pułkownika oraz Reduta Ordona.
Henryk Sienkiewicz- jest przedstawicielem epoki pozytywizmu przypadającego na drugą połowę XIX wieku. Znany jest z takich utworów jak: Quo vadis, W pustyni i w puszczy i Latarnika.
Juliusz Słowacki-tworzył w epoce romantyzmu- tak samo jak Mickiewicz. Do jego najważniejszych dzieł należą: Kordian, Beniowski oraz Balladyna.
O dniu tym należy pamiętać, ponieważ literatura dodawała otuchy ludziom od bardzo dawna, jest ponadczasowa i niesie prawdy moralne niezależnie od sytuacji politycznej na świecie. Warto także nie zapominać o tym, że pisarze nie byli tylko poważnymi i sztywnymi postaciami z czarno-białych zdjęć, ale że często byli ludźmi towarzyskimi i mieli duże poczucie humoru.
Ósmoklasisto!
Warto przypomnieć sobie te utwory, bohaterów, ważne cytaty i motywy, które można wykorzystać na pisemnym egzaminie z języka polskiego.
Z lektur obowiązkowych, których treść powinna nam by znana są lektury wyżej wymienionych twórców epok romantyzmu i pozytywizmu.
Wolontariat