15 kwietnia - środa

15 kwietnia - środa
15 kwietnia - środa

15.04 biologia

Witajcie po świętach. Dzisiaj bardzo Was proszę wpiszcie temat i notatkę do zeszytu .
Temat: Oko - narząd wzroku.
1. Aparat ochronny oka: powieki, brwi, rzęsy, aparat łzowy, spojówka. Przeczytaj krótką informację o funkcji aparatu ochronnego oka w https://epodreczniki.pl/a/oko---narzad-wzroku/DJaCYwpna i wypełnij ćwiczenie 1 str. 80.
2. Budowa gałki ocznej - (patrz załącznik "Budowa gałki ocznej", na dole strony) wypełnij ćwiczenie 2 i 3 str. 80.
3. Na siatkówce znajdują się dwa rodzaje komórek światłoczułych: czopki zapewniają widzenie barwne - skupione na plamce żółtej) i pręciki odróżniają stopnie szarości i są  na całej siatkówce.
4. Na siatkówce jest plamka ślepa ( tarcza nerwu wzrokowego)- miejsce pozbawione komórek światłoczułych.
5. Akomodacja oka. Oglądnij filmik w pkt.4 w epodręczniku. trwa 22 s.
6. Adaptacja oka jest to zmiana wielkości źrenicy pod wpływem natężenia światła. oglądnij ilustracje w pkt.4. w epodręczniku.
Proszę, wyślij zdjęcia wykonanych ćwiczeń na adres b.baraniecka.brzezinka@gmail.com do 20.04.2020 r.

 

15.04 matematyka

Temat: Iloczyn i iloraz potęg o jednakowych podstawach.

Dzień dobry,

Większość z Was bardzo dobrze radzi sobie ze stosowaniem reguł dotyczących mnożenia i dzielenia potęg o jednakowych podstawach. Bardzo proszę, żebyście bardzo uważali na znaki – dosyć często w Waszych ćwiczeniach pojawiały się błędy z tym związane.  W związku z tym, chciałabym żebyście dziś zrobili zad. 5 i 6 ze str. 226 i 227 z podręcznika, bardzo uważając właśnie na prawidłowy znak wyniku. W razie pytań i wątpliwości zachęcam do kontaktu ze mną.

Dobrego dnia :) 

15.04 chemia

Witajcie po świętach. Dzisiaj bardzo Was proszę wpiszcie temat i notatkę do zeszytu .

Temat: Inne składniki powietrza.

1. W powietrzu występują również:
•    gazy szlachetne: Hel, Neon, Krypton, Argon, Ksenon ( właściwości i zastosowanie str. 140 i 141 podręcznik do chemii), wypisz do zeszytu 3 właściwości i 4 zastosowania,
•    para wodna - zmienny składnik powietrza,
•    gazy gnilne takie jak: metan, amoniak, siarkowodór ( wypisz wzory gazów gnilnych str.142 i po jednym przykładzie z czego powstają).
Pozdrawiam.
 

15.04 język polski

Temat: Twórca i jego dzieło. "Dziady część II" - geneza utworu.

Rozpoczynamy omawianie lektury obowiązkowej. W zawiązku ze zdalną formą nauczania proszę o bieżące, co najmniej dwukrotne czytanie wskazanych fragmentów dramatu.  Lektura   Zwróćcie uwagę na przypisy, kliknięcie w numer, przeniesie Was do przypisu, to ważne, by się z nimi zapoznać. Osobom, które wolą "czytać uchem" polecam słuchowisko (będę Wam podawać minuty) Podczas cyklu lekcji korzystać będziemy z opracowań przygotowanych przez panią Joannę Hellman: prezentacja, a także z podręcznika.

Przeczytajcie w podręczniku informacje na stronach 254-255. Następnie zapoznajcie się z tematem 1 zamieszczonym w prezentacji. Nie wykonujcie  zeszycie wskazanych tam poleceń. zastanówcie się nad odpowiedziami.

Przeczytajcie dramat do wersu  149 lektura  lub wysłuchajcie  (do 6,40).

W zeszytach zredagujcie notatkę, dotyczącą obrządku dziadów.  

Życzę Wam pogodnego dnia.

15.04 muzyka

Temat: Dźwięki jak barwy.

Witam Was po świątecznej przerwie .

Do wykonania macie nowe zadania ,a mianowicie  nauczcie się śpiewać piosenkę pt."Ach! jak przyjemnie", którą znajdziecie tutaj https://www.youtube.com/watch?v=KIKwx8M_SMU i wyślijcie na mojego messengera lub pocztę  ( jak wam  wygodniej). Macie na to dwa tygodnie.

Nie wszyscy przesłaliście swój utwór z akompaniamentem z ostatniej lekcji -termin do za tydzień.

Pozdrawiam

15.04 wychowanie fizyczne

Witajcie po świętach!

Na wstępie chciałem podziękować i pogratulować wszystkim, którzy wykonali zadane ćwiczenie (deskę), jestem pod wielkim wrażeniem niektórych nagrań. Rekord szkoły do ponad 4 minuty!!! :D Każdy, kto wysłał mi potwierdzenie wykonania zadania otrzymał ocenę BARDZO DOBRĄ (5), najlepsza dziewczyna oraz chłopak otrzymuje ocenę CELUJĄCĄ (6). Oceny wpisane w Librusie. 

Na pierwszych zajęciach po świętach mam dla Was zabawę z małymi piłkami. Pobawimy się w żonglowanie. Do ćwiczeń potrzebujecie trochę miejsca w pokoju lub na podwórku, trzy piłki do tenisa (lub piłki podobnych rozmiarów, pomarańcze, cytryny, kasztany, itp.). W linku ŻONGLERKA, macie instruktaż jak nauczyć się żonglować. Bawimy się minimum 30 minut.

Pamiętajcie ćwiczymy w bezpiecznym miejscu i pod opieką dorosłych! 

Miłej zabawy :) 

Pliki do pobrania:

Gałka oczna B 15.04.2020.docx (Rozmiar: 34685 bajtów)