Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego. Jest to upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace. Pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o bogactwie różnorodności językowej i podkreśla jego wartość dla rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości. Przesłaniem święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej
Ciekawostki
Język polski pochodzi od języka prasłowiańskiego, tak jak język czeski i język słowacki.
Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj to najstarsze zdanie zapisane w języku polskim. Nie znano jeszcze wtedy żadnych zasad gramatycznych i ortograficznych.
Konstantynopolitańczykowianeczka to najdłuższy wyraz w języku polskim. Nazywano tak małą mieszkankę Konstantynopola. Ten jeden wyraz składa się z 32 liter, czyli tyle co cały polski alfabet.
Na świecie ponad 60 milionów osób mówi w języku polskim. Jest uznawany za jeden z najtrudniejszych języków, zaraz obok chińskiego.
W tym roku z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, wolontariat szkolny przygotował konkurs dla klas VII i VIII.
Uczniowie będą musieli zmierzyć się z poprawnością językową, odpowiadając na kilkanaście pytań.
Już wkrótce poinformujemy o szczegółach konkursu.
Wolontariat szkolny