JAŁMUŻNA

JAŁMUŻNA
JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA

Jałmużna wielkopostna 2012 - Pomagam starszym!

 Szacuje się, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat co czwarty Polak będzie miał 60 i więcej lat. Caritas Polska, Eleos i Diakonia zaproponowały, aby tegorocznej Jałmużnie towarzyszyła troska o ludzi starszych. Hasło kampanii „Pomagam starszym” ma zachęcić do dostrzeżenia w życiu społecznym stale rosnącej grupy seniorów oraz ich potrzeb.

Coraz częściej w mediach mówi się o problemie starzenia się naszego społeczeństwa. Prawdopodobnie ta tendencja nie zostanie zahamowana w najbliższych latach. Ma to poważne konsekwencje nie tylko gospodarcze, ale i społeczno-kulturowe. Sytuację utrudnia pogłębiający się kryzys ekonomiczny. Osobom starszym, zwłaszcza posiadającym niskie dochody, trudno jest sprostać wyzwaniom codzienności. Odczuwają ograniczenia fizyczne (zdrowotne) powodujące zanik aktywności i więzi towarzyskich. Źródłem cierpienia jest poczucie osamotnienia, niezrozumienia bądź nieprzydatności.

Caritas Polska od kilku lat zwraca uwagę na konieczność zacieśnienia solidarności międzypokoleniowej. W nurt troski o ludzi starszych, chorych i niepełnosprawnych wpisuje się tegoroczna ekumeniczna akcja Jałmużny Wielkopostnej. Jej hasło „Pomagam starszym” stanowi zachętę skierowaną do dzieci i młodzieży, aby okazywali troskę o seniorów w rodzinie i najbliższym środowisku. Dzieci umieją wyartykułować swoje potrzeby i oczekiwania wobec świata dorosłych. Wiedzą, czego mają prawo oczekiwać od swych najbliższych. Niestety, nie zawsze pamiętają o tym, że rodzice i dziadkowie potrzebują ich obecności, a nierzadko opieki.

Od 2005 roku, podczas Wielkiego Postu, największe organizacje kościelne w Polsce zachęcają dzieci i młodzież do ofiary i wyrzeczenia. Akcja ma charakter wychowawczy: uczy miłości bliźniego, która kosztuje. Rezygnując z drobnych, ale konkretnych przyjemności (słodycze, różne formy rozrywki) można zaoszczędzić pieniądze i przeznaczyć je na dobry cel. Poprzez małą ofiarę możemy pomóc tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

W 2012 roku diecezjalne Caritas rozprowadziły 1,1 mln skarbonek. Najwięcej trafiło do diecezji rzeszowskiej, częstochowskiej, legnickiej, pelplińskiej, poznańskiej, przemyskiej, płockiej, wrocławskiej. Diakonia rozprowadziła 13 tys., a Eleos – 20 tysięcy.

Akcja trwa przez cały Wielki Post. W niektórych diecezjach jej finał ma bardzo uroczysty charakter. Dzieci i młodzież przynoszą skarbonki jako dar ołtarza podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. W innych wierni zostawiają skarbonki w kościele przy okazji święcenia pokarmów wielkanocnych. W jeszcze innych – skarbonki są przekazywane podczas uroczystej liturgii Mszy św. w Święto Miłosierdzia Bożego.