7. KLASA

7. KLASA

 Od 3 kwietnia treści w zdalnym nauczaniu: na głównej stronie w  menu - UCZNIOWIE w lewej zakładce


2 kwietnia - czwartek

02.04. język angielski

Temat: Wyrażanie przyszłości

Today we will recall how to express the future. Watch this short video, please. (jeśli jest problem z otworzeniem pliku, przestudiuj stronę 84 w podręczniku)

After watching (once or twice) look at the page 78 and do ex. 1,3,6. And do ex. 8/79, please. Polecenia po polsku

Any problems - let me know

Proszę Państwa, to nie są nowe treści, to powtórzenie z poprzednich lat.

Do your best :)

02.04. godzina wychowawcza

See you at 11 am :)

02.04 matematyka

Temat: Potęga o wykładniku naturalnym – ciąg dalszy.

Przypomnij sobie, co to jest podstawa i wykładnik potęgi. W jaki sposób, bez wykonywania obliczeń możemy stwierdzić, że wartość potęgi z liczby ujemnej będzie liczbą dodatnią lub ujemną? Jeśli czegoś nie pamiętasz wróć do polecanych filmików z wczorajszego dnia (linki warte uwagi…). 

Proszę zapisać temat i zrobić w zeszycie zad. 1 str. 221 w podręczniku, oraz bez obliczania zad. 6 i 7 z podręcznika str. 222.

Wielu z Was zrobiło już wszystkie zadania ze str. 91 i 92 w ćwiczeniach. Tych,  którzy tego nie zrobili – proszę o dokończenie. Jeśli macie z czymś problem – proszę o kontakt. 

Czekam jeszcze na informacje od jednej osoby z klasy katarzyna.garbuz.szkola@gmail.com  Pozostałym dziękuję za kontakt i Waszą solidną pracę. Staram się ją na bieżąco nagradzać. 

Życzę Wam dobrego dnia :)

02.04. historia

Temat: I wojna światowa na ziemiach polskich.

 Zapoznaj się z materiałami w podręczniku na stronach 170-174

Wyjaśnij pojęcia:

I Kompania Kadrowa

Legiony polskie

Legion Puławski

Błękitna Armia

Kryzys przysięgowy

 

Na stronie 171 masz zamieszczoną mapę. Zapisz odpowiedzi do pytań w zeszycie.

a/Napisz, gdzie w Prusach  doszło do bitwy w 1914r? 

b/Napisz, gdzie w 1915r. Austro-Węgry odniosły zwyciestwo ?

c/ Napisz, skąd wymaszerowałą i dokąd dotarła I Kompania Kadrowa?

d/Wymień osrodki formowania Legionów Polskich?

e/Podaj 1 miejsce, gdzie internowano/zamykano/ legionistów po kryzysie przysięgowym?

f/ Napisz, czy wojna na wschodzie była wojną pozycyjną.

Przeczytaj tekst źródłowy  "Odezwa Józefa Piłsudskiego do Legionów Polskich" na stronie 172 i odpowiedz na pytania do tekstu źródłowego.

Zrób zdjęcie  i wyślij na adres torenja10@gmail.com 

 W tytule maila napisz historia VII

 

 Dla chętnych. Możesz obejrzeć filmik o Piłsudkim  i bitwie pod Gorlicami.

Pozdrawiam 

02.04. wychowanie fizyczne

Temat: wzmacnianie mięśni posturalnych poprzez wykonywanie 'deski'(plank).

Witajcie!

Przez cały tydzień, od dzisiaj wykonujecie tzw 'DESKĘ'. Ćwiczenie było omówione na wcześniejszych zajęciach, więc jego wykonanie powinno być dla was jasne i znane (zawsze możecie wrócić na stronie szkoły do instrukcji wykonania omawianego ćwiczenia).Ćwiczenie będziemy wykonywać w dniach, kiedy macie planowo wychowanie fizyczne: CZWARTEK, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA, CZWARTEK. Każdego dnia będę wam podawał jak ma wyglądać seria ćwiczeń.

Proszę aby ćwiczenie wykonać po ok.5-minutowej rozgrzewce całego ciała. 'Deskę' wykonujemy na przedramionach lub rękach wyprostowanych (podpór przodem, jak do pompki), sami wybierzcie jak wam będzie wygodniej. Pamiętamy o zachowaniu prawidłowej techniki ćwiczenia. Ćwiczymy zawsze w bezpiecznym miejscu pod nadzorem osoby dorosłej.

Zaczynamy od dzisiaj:

Dzień 1 (czwartek)

- DESKA 60 sekund / 30 sekund przerwa

- DESKA 50 sekund / 30 sekund przerwa

- DESKA 40 sekund / 30 sekund przerwa

- DESKA  - JAK POTRAFICIE NAJDŁUŻEJ!

- ROZCIĄGANIE (5-10 minut). 

UWAGA!!! Do przyszłego czwartku (09.04.2020 r.) każdy z was obowiązkowo przesyła mi krótki film z nagraniem jak prawidłowo wykonuje 'DESKĘ'. Będę oceniał technikę wykonania ćwiczenia, nie czas. Dodatkowo podam, kto z dziewcząt i chłopaków wykonał ćwiczenie najlepiej i najdłużej.

Nagrania wysyłacie na mojego maila: wfzawszespoko@gmail.com lub przez messengera. Jeżeli będziecie mieli problem z wysłaniem nagrania w podany sposób, proszę o informację. 

Powodzenia! ;) 

02.04. religia

Temat: Rekolekcje wielkopostne.

Modlitwa: Któryś za nas cierpiał rany…

Szczęść Boże. W tym tygodniu według zaplanowanego harmonogramu roku szkolnego mieliśmy przeżywać czas rekolekcji wielkopostnych. Z racji epidemii korona wirusa niestety nie możemy się spotkać w świątyni na wspólnych ćwiczeniach duchowych, ale nie ma nic straconego. Możemy wykorzystać czas i możliwości w domu. W ramach lekcji w tym tygodniu proszę, abyś obejrzał trzy krótkie filmy z nauką rekolekcyjną. Zaplanuj tak wszystkie zadania, abyś mógł spokojnie (np. popołudniu, wieczorem) wysłuchać naukę. Na zrealizowanie tego zadania masz cały Tydzień. Życzę owocnego słuchania.

Dzień 1: https://youtu.be/VFICfVJvANU

Dzień 2: https://youtu.be/ZAwPlCOr1oI

Dzień 3: https://youtu.be/469BEWMsB3w 

02.04. plastyka

Temat: Wielkanocna kartka.

Narysuj , namaluj, stwórz rysunek/ kartkę z życzeniami i podziękowaniami   dla medyków .

Niech to będzie wasze podziękowanie za ich trudną pracę w tym trudnym okresie i znak, że doceniamy i jesteśmy im wdzięczni.


1 kwietnia - środa

01.04. biologia

Dzień dobry. Wpiszcie temat do zeszytu.

Temat: Czynnosci osrodkowego układu nerowego.

1.Ośrodkowy układ nerwowy (OUN) steruje pracą narządów wewnętrznych ustroju, analizuje bodźce, kontroluje jego reakcje, odpowiada za kojarzenie, zapamiętywanie, uczenie się 2.Na OUN składa się mózgowie i rdzeń kregowy. W skład mózgowia wchodzi mózg, móżdżek i rdzeń przedłuzony. OUN zbudowany jest ze skupień neuronów tworzacych istotę szarą( ciała neuronów) i istoty białej ( wypustek neuronów) 3.Mózgowie i rdzeń kręgowy są osłaniane przez:kości czaszki i kosci kregosłupa; płyn mózgowo-rdzeniowy,trzema błonami zwanymi opnami mózgowo – rdzeniowymi. 4.Mózg pokryty jest kora mózgową w której wyrózniono płaty. Przy pomocy epodrecznika https://epodreczniki.pl/a/czynnosci-osrodkowego-ukladu-nerwowego/DyIidwFvA wypisz płaty i po jednym przykładzie osrodka. 5.Prawa półkula odpowiada za wyobraźnię, uzdolnienia plastyczne, muzyczne. Lewa półkula odpowiada za myślenie logiczne, operacje matematyczne, pisanie. 6.Móżdżek odpowiada za napięcie mięśni, nasze poruszanie. Rdzeń przedłużony( pień mózgu) za procesy oddychania, krążenia, pracy serca. 7.Wypełnij ćwiczenia 1,3 str 74 i 4 str.75. Prześlij zdjęcie z nazwiskiem na adres b.baraniecka.brzezinka@gmail.com . W razie pytań to przez librusa. Pozdrawiam :)

 

01.04 matematyka

Temat: Potęga o wykładniku naturalnym

Dzień dobry,

Zaczynamy nowy dział. Dzisiejsza lekcja nie powinna być dla Was nowością, ponieważ o potęgowaniu mówiliśmy już w młodszych klasach.

Każdy z Was powinien po lekcji:

 

  • wiedzieć, co to jest podstawa i wykładnik potęgi
  • umieć obliczać potęgi o wykładniku naturalnym z liczb wymiernych 
  • wiedzieć bez liczenia, jaki znak ma potęga o podstawie ujemnej i parzystym lub nieparzystym wykładniku  

 

Proszę żebyście zapisali temat, a pod nim, najlepiej kolorem pogrubione wyrażenia ze str. 221 w podręczniku. Zapiszcie również to, co znajduje się w ramce. Przeczytajcie uważnie to, co zapisaliście.To trzeba pamiętać!

Od poniedziałku 30.03 nadawane są w telewizji lekcje matematyki. Zaczęło się akurat od naszego dzisiejszy tematu. Możecie obejrzeć tą lekcję (do 10min 10sek). Jak zauważycie pewnie, jest ona prowadzona według Waszego podręcznika (pojawiają się dokładnie takie same zadania).

Następnie zróbcie str. 91 i 92 w ćwiczeniach (bez zad. 11) –  tyle, ile dacie radę. Lekcję będziemy kontynuować jeszcze jutro. Link do lekcji matematyki

Proszę wszystkich o przesłanie zdjęcia z notatki w zeszycie oraz zrobionego zad. 4 w ćwiczeniach str. 91 na adres katarzyna.garbuz.szkola@gmail.com

Zadanie dla  chętnych spostrzegawczych: W podanym przeze mnie fragmencie filmu pojawił się błąd. Kto go zauważy? Proszę o informację jaki to błąd? 

Linki warte uwagi związane z dzisiejszym tematem: 

pojęcie potęgi,  

potęgowanie ułamków

potęgowanie liczb ujemnych 

Obejrzyjcie to, co jest Wam w danym momencie potrzebne - nie wszystko na raz.

 Dziękuję za przesłane rzez Was prace - mam już prawie do wszystkich. Niektórym już sprawdziłam i oceniłam (zobaczcie na Librusa). Pozostałe oceny będę wpisywała na bieżąco.  Czekam jeszcze na prace i  informacje jeszcze od kilku osób.

Życzę Wam dobrego dnia 

01.04. chemia

Dzień dobry. Wpiszcie temat do zeszytu.

Temat:Korozja metali.

  1. Korozja jest to proces niszczenia metali pod wpływem tlenu. Korozję przyspiesza para wodna, czy obecnośćzniku n str soli.

  2. Zabezpieczenie metali przed korozją: pokrywanie olejem, frbą antykorozyjną,lakierem, cienką warstwą innego metalu, tworzywem sztucznym.

  3. Dodatkowe informacje w podreczniku na str.128-129.

  4. Wykonaj ćwiczenia 8,9 str. 68 i 11 i 12 str 69. Napisz nazwisko, zrób zdjęcie i wyślij do 2.04. na adres b.baraniecka.brzezinka@gmail.com

    W razie pytań jestem dostępna na librusie. Pozdrawiam :)


 

01.04. język polski

Temat: Kartka z dziennika podróży po Krymie.

Po dzisiejszej lekcji potrafię zredagować wpis do dziennika podróży. 

Podczas dzisiejszej lekcji proszę, abyście sparafrazowali sonet "Stepy akermańskie" Pojęcie parafraza pojawiło się na lekcji o mowie zależnej i niezależnej. Słownik języka polskiego podaje następującą definicję:

1. «swobodna przeróbka utworu literackiego lub czyjejś wypowiedzi rozwijająca i modyfikująca treść pierwowzoru»

2. «utwór instrumentalny w formie swobodnej fantazji na tematy z innych utworów muzycznych

Spójrzcie na swoją notatkę z lekcji poniedziałkowej i wtorkowej. Zapiszcie wiersz jako fragment epicki, kartkę z dziennika podróży.  Napiszcie co robiliście, widzieliście, słyszeliście i co czuliście, co się wam mogło wydawać. Nadal możecie korzystać z prezentacji , pomocne będą slajdy 6,8,9,10,12. 

01.04. muzyka

Temat: Krzysztof Penderecki.

Z uwagi na fakt , że odszedł wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki obejrzyj prezentację tutaj http://trzejkompozytorzy.pl/

01.04. wychowanie fizyczne

Temat: Sportowa ruletka.

Czołem!

Dzisiaj mam dla Was ciekawe zadanie e-ruletka sportowa :) Klikacie na odnośnik: RULETKA i gracie! Zasady banalnie proste: kręcicie kołem i wykonujecie losowe ćwiczenie (tak aby trafić w sumie na wszystkie i je wykonać). Możecie grać sami lub konkurując z rodzinką.

Pamiętajcie aby ćwiczyć w bezpiecznym miejscu, pod opieka dorosłych.

Miłej aktywnej zabawy!!! 

Pliki do pobrania:

Matematyka 19.03.pdf (Rozmiar: 718976 bajtów)
31.03 język angielski - ścieżka 2.25.mp3 (Rozmiar: 1696021 bajtów)
31.03_geografia_przemysł_notatka.docx (Rozmiar: 13620 bajtów)
30.03 język angielski - ścieżka 2.24.mp3 (Rozmiar: 6438813 bajtów)
30.03 język angielski - ścieżka 2.23.mp3 (Rozmiar: 3482797 bajtów)
30.03 język angielski - ścieżka 2.22.mp3 (Rozmiar: 1755580 bajtów)
31.03 matematyka.pdf (Rozmiar: 222459 bajtów)
27.03_geografia_notatka_Produkcja zwierzęca.docx (Rozmiar: 13562 bajtów)
27.03_geografia_prezentacja.pdf (Rozmiar: 1046102 bajtów)
25.03 matematyka.pdf (Rozmiar: 293321 bajtów)
matematyka 24.03.pdf (Rozmiar: 325443 bajtów)
26.03 język angielski - ścieżka 2.19.mp3 (Rozmiar: 2190258 bajtów)
20.03 Produkcja roślinna w Polsce.pdf (Rozmiar: 1434456 bajtów)
Geografia - notatka-rolnictwo.docx (Rozmiar: 12098 bajtów)
Karta pracy z fizyki.pdf (Rozmiar: 258294 bajtów)
karta pracy z I zasady dynamiki Newtona 31.03
Karta pracy z fizyki (Rozmiar: 89030 bajtów)
Powtórzenie z Kinematyki
historia - I wojna światowa.doc (Rozmiar: 2253915 bajtów)
Zadania w wersji do edytowania